Jak rozwijać poczucie skuteczności?

Istotną rolę w zakresie budowania przekonań o własnym potencjale odgrywają nasze dotychczasowe doświadczenia. Skuteczne działania wpływają na zwiększenie naszego poziomu poczucia własnej skuteczności. Aby podnieść swoje kompetencje musimy doświadczać życia poprzez podejmowanie różnych działań. Umożliwiają one przetestowanie własnych sił i możliwości. Pozwalają doświadczać błędów, które mogą okazać się czynnikiem motywującym i źródłem nauki o samym sobie.

Rozwijanie poczucia skuteczności to proces, który wymaga świadomej pracy nad sobą,  czasu oraz wysiłku. Natomiast może przynieść znaczące korzyści dla osobistego rozwoju, czy  osiągania sukcesów w różnych obszarach życia. W wyniku doświadczania stajemy się coraz bardziej kompetentni. Wysoki poziom poczucia skuteczności przyczynia się również do zadowolenia i satysfakcji z naszego egzystowania.

Zatem, jak możemy rozwijać poczucie skuteczności?

Poznaj siebie. Dlaczego wiedza o sobie jest taka ważna?

Istotną rolę odgrywa znajomość siebie. Warto poświęcić czas, aby być świadomym własnych mocnych i tych słabszych stron. Dzięki temu wiemy, nad czym możemy popracować. Znajomość umiejętności, czy zainteresowań pozwoli nam wybrać naszą  życiową ścieżkę. Poznawanie siebie jest jak obrazek z rozsypanych puzzli, który próbujemy połączyć, aby stworzyć całość. Wymaga cierpliwości, skupienia a każdy element wiąże się z kolejnym. Stajemy się bardziej świadomi własnych schematów, co przyczynia się do odblokowania własnego potencjału. Dodaje odwagi na doświadczanie czegoś nowego.

Ustal realistyczne i mniejsze cele, aby dojść do głównego

Określmy cele, które są dla nas wyzwaniem. Natomiast ważne, aby były one osiągalne. Dzięki temu możemy stopniowo budować poczucie skuteczności i odnosić małe sukcesy. To nimi budujemy te większe. Zniwelujemy również frustrację i zniechęcenie w drodze do osiągnięcia głównego celu, podbudowując po drodze własne poczucie skuteczności.

Działaj systematycznie

Podejmujmy regularne działania w kierunku swojego celu. Działanie jest kluczowe dla budowania poczucia skuteczności. Nawet małe kroki mogą prowadzić do dużych osiągnięć.

Czerp z doświadczeń

Czasem przed podjęciem działania w naszej głowie pojawia się lęk przed porażką. Blokuje nas perfekcjonizm. A co jeśli nie wyjdzie? Nie uda mi się? Będą się ze mnie śmiać. Nie bójmy się popełniać błędów i niepowodzeń. Traktujmy je jako cenne lekcje, które pomagają się rozwijać. Niepowodzenia warto przeanalizować, aby jak najwięcej się na nich nauczyć. Takie podejście rozwija. Możemy dzięki temu w przyszłości unikać tych samych błędów lub je zniwelować. Każdemu z nas zdarzają się niepowodzenia. To nie znaczy, że mamy zaprzestać podejmowania działania.

Zwróć uwagę na własne myśli

Potrafimy zapętlić się w nie zdrowym dla nas myśleniu, zamiast koncentrować się na możliwościach. Świadomie pracujmy nad zmianą swojej perspektywy.

Rozwijaj umiejętności

Pamiętajmy, że najlepsza inwestycja to własny rozwój. Im bardziej kompetentni stajemy się w danej dziedzinie, tym większe jest nasze poczucie skuteczności.

Opracuj plan działania

Warto określić konkretne kroki, które musimy podjąć w drodze do osiągnięcia naszego celu. Posiadanie jasnej ścieżki działania może zwiększyć pewność siebie i poczucie kontroli nad sytuacją.

Celebrowanie sukcesów

Bywa, że osiągniemy jeden z celi, ale zamiast się cieszyć i docenić go, to już jesteśmy myślami przy następnym. I nie chodzi tu o spoczynku na laurach. Pamiętajmy o docenieniu siebie, postępu, przebytej drodze po każdym osiągnięciu, nawet tym małym. Świadomość swoich sukcesów wzmacnia nasze poczucie własnej skuteczności.

Pozostań otwarty na wsparcie

Czasem potrzebujemy perspektywy z zewnątrz. Druga osoba może pomóc  spojrzeć na sytuację z innej perspektywy i znaleźć nowe rozwiązania. Chociaż nie zawsze jest łatwo powiedzieć, że potrzebujemy wsparcia lub poprosić o pomoc to warto spróbować się przełamać. Nie musimy ze wszystkim radzić sobie sami. Poproszenie o pomoc i wsparcie jest ok. Nie ujmuje nam w drodze do osiągnięcia celu.

Źródła:

  • Praca magisterska Anny Kubat napisana pod kierunkiem prof. nadzw. dr hab. Jolanty Góral – Półroli Wypalenie zawodowe a poczucie własnej skuteczności wolontariuszy Fundacji Mam Marzenie.
  • Hemmings Brian, Holder T. Psychologia sportu studia przypadku, 2016 wyd. PWN.
Shopping Cart