Mocniej, bardziej, szybciej… o równowadze między aktywnością fizyczną a odpoczynkiem

Pełna lista zadań, obowiązków, zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna, czy nowe życiówki. Wszystkie te elementy są istotne. Jednakże nie powinny przyćmić znaczenia równowagi między aktywnością fizyczną a odpoczynkiem. Wymaga to świadomego oraz zdrowego podejścia, uwzględniając granice własnego ciała oraz umysłu.

Nieustanna gonitwa wpływa także na nasze samopoczucie emocjonalne. Bez regularnych przerw na odpoczynek, tracimy zdolność do radzenia sobie ze stresem. Taka sytuacja prowadzi do coraz większego wyczerpania i frustracji.

Nasze życie staje się coraz bardziej intensywne. Łatwo zaniedbać regenerację, która  jest ważnym aspektem zdrowia. Być może narzucasz na siebie coraz większą presję,  zapominając o odpoczynku. Nasze ciało upomni się o istotną dla niego potrzebę. Ważne jest, aby nauczyć się odbierać sygnały, które nam wysyła. Odpoczynek to nie egoizm, lecz konieczność. Znalezienie czasu dla siebie pozwala nam zregenerować siły, zresetować myśli i zrelaksować ciało.

Nie chodzi o to, aby kompletnie nic nie robić. W życiu ważna jest dobra organizacja, czy planowanie. Te umiejętności pomagają wykorzystać czas jak najlepiej. Rozwijać się, spełniać marzenia oraz stawać się lepszą wersją siebie każdego dnia.

Natomiast uważaj na pułapkę spirali robienia wielu rzeczy oraz dawania z siebie jeszcze więcej i mocniej. Jeśli taka sytuacja będzie trwać dłużej, to doprowadzi do odebrania braku możliwości zrealizowania celów, czy marzeń. Może okazać się, że zabraknie ci sił fizycznych oraz psychicznych. Kluczem jest zadbanie o siebie i znalezienie równowagi, w tym co robimy.

W tym artykule znajdziesz odpowiedź na pytania:

Do czego prowadzi przeciążenie organizmu? Dlaczego ignorujmy potrzebę odpoczynku? Jak możesz sobie pomóc oraz po co nam odpoczynek?

Celem artykułu jest psychoedukacja, natomiast nie zastąpi ona wizyty u specjalisty, np. psychologa, psychoterapeuty, czy psychiatry. Pamiętaj, jeśli jest ci trudno- poproś o pomoc.

Do czego prowadzi przeciążenie organizmu?

Ignorowanie potrzeby odpoczynku może prowadzić do negatywnych konsekwencji dla zdrowia fizycznego i psychicznego, np.:

Obniżyć wydajność, spowodować uczucie przewlekłego zmęczenia, trudności ze snem, zwiększyć ryzyko urazów, zmniejszyć pokłady motywacji, zahamować progres treningu, przyczynić się do rozwoju chorób psychicznych, np. depresji, zaburzeń lękowych, czy wypalenia zawodowego, spowodować kryzys emocjonalny.

Dlaczego ignorujmy potrzebę odpoczynku?

Na pomijanie potrzeby odpoczynku, może wpływać wiele czynników i wcale nie zawsze są one proste do odkrycia. Niekiedy jest do tego potrzebna pomoc specjalisty, np. psychologa lub psychoterapeuty.

Twoje przekonania i utrwalone schematy, które prowadzą do odczuwania poczucia winy.

Przyczyna dawania z siebie cały czas więcej, mocniej nie czasem leży w zakorzenionych przekonaniach, takich jak:

– Jestem niewystarczająca/ niewystarczający. Robię za mało.

Od najmłodszych lat przekazywano ci, że o sukcesie świadczy tylko ilość włożonego wysiłku.  Nie zwracając uwagi na to, czy jest ona sensowna i przemyślana. Żyjesz w przekonaniu, że musisz cały czas coś robić.

A może, podczas odpoczynku, wiele razy słyszałaś/eś, że nic nie robisz, tylko leżysz. Zakorzenione przekonanie o tym, że jesteś niewystarczająca/y lub robisz za mało, może prowadzić do odczuwania poczucia winy.

Utrwalone schematy sprawiają, że robisz pewne rzeczy, powtarzasz reakcję automatycznie. Warto się nad nimi zastanowić, jeśli popełniasz te same błędy.

Brak umiejętności odpuszczania.

Odpuszczenie cechuje się uporem w dążeniu do osiągnięcia celu, pomimo negatywnych konsekwencji niezależnie od kosztów dla zdrowia psychicznego, fizycznego, czy relacji
z innymi. Dlaczego jest tak trudno odpuścić?

Może tkwić w tobie zakorzeniony lęk przed porażką, niepowodzeniem lub utratą kontroli.

Ucieczka.

Czasem, kiedy zbytnio angażujesz się w treningi, zaniedbując inne sfery życia, w tym potrzebę odpoczynku, warto zastanowić się nad innymi aspektami twojego życia.  Możesz zadać sobie pytanie:

Czy poświęcanie się całkowicie treningom, pozwala  uniknąć konfrontacji z trudnymi aspektami twojego życia?

Nie zauważasz sygnałów z ciała lub je lekceważysz.

Przewlekły stres, traumy, brak chwili dla siebie, powoduje, że nie zastanawiasz się nad odczuciami z ciała lub masz utrudniony do nich dostęp.

O tym, jak zauważać sygnały z ciała napiszę w osobnym wpisie.

Braki chwili wytchnienia dla siebie.

Brak czasu dla siebie uniemożliwia rozpoznawanie własnych potrzeb. Niekończący się wyścig, gdzie każda sekunda jest poświęcona na spełnianie obowiązków oraz zaspokajanie potrzeb innych. Nie dajesz sobie prawa do tego, aby odpocząć. Zapominamy o sobie samych, poświęcając się całkowicie innym ludziom, czy obowiązkom.

Co wtedy z naszymi potrzebami? Tracą na znaczeniu.

Jak mogę sobie pomóc?

Na początku rozwiązywanie trudności polega na uświadomieniu sobie  istnienia danego problemu. Poświęć chwilę i zastanów się nad odpowiedzią na poniższe pytania. Jeśli potrzebujesz, zapisz je.

  1. Czy odpoczynek wpłynie na moje lepsze samopoczucie i skuteczność w działaniu?
  2. Czy mam w sobie przekonania, przez które nie daję sobie czasu na odpoczynek ?
  3. Czy masz chwilę dla siebie w ciągu dnia?
  4. Jak się teraz czuje? Czy mnie coś boli?
  5. Czy potrafię odpuścić?
  6. Co stanie się, jeśli odpuszczę?
  7. Czy przed czymś uciekam?
  8. Co stanie się, jeśli pozwolę sobie na odpoczynek?
  9. Jak mogę zaplanować dzień, żeby znaleźć czas na odpoczynek?
  10. Czy potrzebuję pomocy specjalisty?

To są przykładowe pytania, które pozwolą zastanowić się nad twoją potrzebą odpoczynku. Poniżej przedstawiam przykładowe czynności, którymi możemy się wspomóc
w regeneracji:

  1. Planowanie dni odpoczynku: Regularnie wprowadzaj dni odpoczynku do swojego planu treningowego, aby dać ciału czas na regenerację.
  2. Planowanie regularnych, ale zróżnicowane treningi.
  3. Śpij odpowiednio: Zapewnij sobie odpowiednią ilość snu, ponieważ sen odgrywa kluczową rolę w procesie regeneracji mięśni i całego organizmu.
  4. Praktykuj techniki relaksacyjne: Włącz do swojej rutyny techniki relaksacyjne, które pomogą zmniejszyć poziom stresu i poprawią jakość odpoczynku.
  5. Wprowadź zrównoważoną dietę: Zadbaj o odpowiednie nawodnienie i dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych, które pomogą w regeneracji mięśni i zapewnią energię do treningów
  6. Bądź elastyczny/a: Bądź otwarty/a na dostosowywanie swojego planu treningowego
    i odpoczynku w zależności od zmieniających się potrzeb oraz sygnałów swojego ciała.

Po co odpoczynek?

Poprzez świadome dbanie o równowagę między aktywnością fizyczną a odpoczynkiem, możesz osiągnąć optymalne samopoczucie, a także efektywnie realizować swoje cele zdrowotne i sportowe. Pomoże w lepszym zadbaniu o siebie oraz efektywniej radzić sobie z życiowymi wyzwaniami. Nie bagatelizuj swoich potrzeb. Pozwól sobie na chwilę spokoju i refleksji. To właśnie w tych momentach odnajdujemy siłę i inspirację do dalszego działania.

Shopping Cart